|
Cel: Zabawa sprzyja integracji grupy, wyzwala wspólne, pozytywne przeżycia, pozwala przekazać pewne treści poznawcze, ćwiczy koordynację, wyobraźnię i mowę. Scenariusz przewidziany jest na około 60 minut, prowadzenie- 1 osoba. Zabawa przeznaczona jest dla dzieci jak i również dla dorosłych. Zajęcia mogą być przeprowadzone w sali lub na powietrzu.
Czas trwania: 1 godzina
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna
Pomoce dodatkowe: małe chustki, białe kartki, kredki
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem
Przebieg zajęć
-
Prowadzący wita się z uczestnikami zabawy słowami ,,Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas, jestem Ja, jesteś TY, raz, dwa, trzy.’’
-
Osoba prowadząca podaje temat zajęcia, posługując się ,,głuchym telefonem’’. Osoba siedząca po prawej stronie animatora jest pierwszym ogniwem łańcuszka. Uczestnicy przekazują sobie wiadomość o treści ,, Polecimy w kosmos’’, aż do momentu kiedy ta powróci do animatora.
-
Każdy z uczestników otrzymuje bilet wstępu na rejs ,,statkiem kosmicznym’’ w formie chustki, pobierając ją samodzielnie z ,,kasy podróży kosmicznej’’. Każda osoba posiadająca bilet wsiada do statku. Statek to rząd utworzony z uczestników zabawy trzymających się za ramiona. Zapinają oni pasy i ruszają w podróż. Animacja ruchowa ,,Start rakiety’’.
-
Przy podkładzie muzycznym, prowadzący opisuje lot statku w przestrzeni kosmicznej. Leci on wolno-maszerowanie, tempo muzyki szybsze – umiarkowany bieg, muzyka dynamiczna (turbulencje)- uczestnicy rozkładają ręce na boki i naśladują samolot, który wpadł w turbulencję. Muzyka milknie, statek hamuje-odchylanie tułowia energicznie w przód i w tył.
-
Lądowanie na pierwszej planecie (rozłożona chusta animacyjna). Ta planeta to ,,planeta wiatrów’’. Przybysze zostają wpuszczeni na nią po związaniu w dowolną formę swojego biletu (supeł, kulka, itp.) i wrzuceniu jej na orbitę planety. Podnoszą chustę, animator włącza muzykę (odgłosy wiatru, wichury). Uczestnicy potrząsają chustą (wiatr słaby – faluje ona lekko, wichura-faluje szybko). Muzyka milknie. Uczestnicy stwarzają fotograficzny obraz tego jak wyglądała planeta wiatrów, tworząc jedno wspólne zdjęcie (symulacja ruchem zachowania się ciała na które działa siła wiatru – stop klatka – bezruch i powstaje 1 wspólne pamiątkowe zdjęcie, które zostaje przesłane pocztą kosmiczną na ziemię).
-
Uczestnicy wsiadają z powrotem do statku. Muzyka- dalsza część opowieści o locie w przestrzeni kosmicznej. Lecimy wolno, w wąskim tunelu powietrznym, poruszamy się w pozycji kucznej. Statek robi gwałtowne skręty w prawo i w lewo. Zatrzymanie lądowanie na drugiej planecie.
-
Jesteśmy na ,,planecie skarbów’’. Zabawa w poszukiwacza skarbu. Jeden z uczestników to skarb, który chowa się pod chustą a drugi chodząc po tej chuście ma odnaleźć ten skarb. Reszta osób faluje chustą. Ważne by w rolę skarbu i poszukiwacza skarbu weszło jak najwięcej osób.
-
Muzyka przenosi uczestników na trzecią planetę. W czasie podróży statek porusza się w deszczu meteorytów (slalom) .
-
Trzecia planeta to ,, planeta kosmicznych kwiatów’’. Mieszkają na niej ludzie, każdy jest bardzo ważny, szanuje także innych ważnych ludzi, każdy ma swoje imię. Zabawa w imiona ,, Kosmiczny alfabet kwiatów’’ – na hasło prowadzącego uczestnicy podnoszą chustę. Animator wymienia nazwę kwiatu, np. Malwa, a pod chustą przebiegają osoby, których imiona zaczynają się na literę ,,M’’.
-
Odlot spadochronem na Ziemię. Na hasło uczestnicy unoszą chustę wysoko i trzymając jej brzegi chowają się pod nią – chusta opada jak spadochron.
-
,,Dekompresja’’- uczestnicy układają się pod chustą (pod kołderką), zamykają oczy i odpoczywają po locie słuchając muzyki.
-
Każdy uczestnik rysuje to co zapamiętał z wycieczki, co najbardziej mu się podobało. Wszystkie prace zostają połączone i w ten sposób powstaje pamiątka kosmiczny album ,, Wspomnienia z naszej wycieczki’’ .
|