|
Marta Wieczorek
Cel: Zabawa sprzyja integracji grupy, wyzwala wspólne, pozytywne przeżycia, pozwala przekazać pewne treści poznawcze, ćwiczy koordynację, wyobraźnię i mowę. Scenariusz przewidziany jest na około 60 minut, prowadzenie- 1 osoba. Zabawa przeznaczona jest dla dzieci jak i również dla dorosłych. Zajęcia mogą być przeprowadzone w sali lub na powietrzu. Czas trwania: 1 godzina Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna Pomoce dodatkowe: małe chustki, białe kartki, kredki Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem
Przebieg zajęć Prowadzący wita się z uczestnikami zabawy słowami ,,Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas, jestem Ja, jesteś TY, raz, dwa, trzy.’’ Osoba prowadząca podaje temat zajęcia, posługując się ,,głuchym telefonem’’. Osoba siedząca po prawej stronie animatora jest pierwszym ogniwem łańcuszka. Uczestnicy przekazują sobie wiadomość o treści ,, Polecimy w kosmos’’, aż do momentu kiedy ta powróci do animatora. Każdy z uczestników otrzymuje bilet wstępu na rejs ,,statkiem kosmicznym’’ w formie chustki, pobierając ją samodzielnie z ,,kasy podróży kosmicznej’’. Każda osoba posiadająca bilet wsiada do statku. Statek to rząd utworzony z uczestników zabawy trzymających się za ramiona. Zapinają oni pasy i ruszają w podróż. Animacja ruchowa ,,Start rakiety’’. Przy podkładzie muzycznym, prowadzący opisuje lot statku w przestrzeni kosmicznej. Leci on wolno-maszerowanie, tempo muzyki szybsze – umiarkowany bieg, muzyka dynamiczna (turbulencje)- uczestnicy rozkładają ręce na boki i naśladują samolot, który wpadł w turbulencję. Muzyka milknie, statek hamuje-odchylanie tułowia energicznie w przód i w tył. Lądowanie na pierwszej planecie (rozłożona chusta animacyjna). Ta planeta to ,,planeta wiatrów’’. Przybysze zostają wpuszczeni na nią po związaniu w dowolną formę swojego biletu (supeł, kulka, itp.) i wrzuceniu jej na orbitę planety. Podnoszą chustę, animator włącza muzykę (odgłosy wiatru, wichury). Uczestnicy potrząsają chustą (wiatr słaby – faluje ona lekko, wichura-faluje szybko). Muzyka milknie. Uczestnicy stwarzają fotograficzny obraz tego jak wyglądała planeta wiatrów, tworząc jedno wspólne zdjęcie (symulacja ruchem zachowania się ciała na które działa siła wiatru – stop klatka – bezruch i powstaje 1 wspólne pamiątkowe zdjęcie, które zostaje przesłane pocztą kosmiczną na ziemię). Uczestnicy wsiadają z powrotem do statku. Muzyka- dalsza część opowieści o locie w przestrzeni kosmicznej. Lecimy wolno, w wąskim tunelu powietrznym, poruszamy się w pozycji kucznej. Statek robi gwałtowne skręty w prawo i w lewo. Zatrzymanie lądowanie na drugiej planecie. Jesteśmy na ,,planecie skarbów’’. Zabawa w poszukiwacza skarbu. Jeden z uczestników to skarb, który chowa się pod chustą a drugi chodząc po tej chuście ma odnaleźć ten skarb. Reszta osób faluje chustą. Ważne by w rolę skarbu i poszukiwacza skarbu weszło jak najwięcej osób. Muzyka przenosi uczestników na trzecią planetę. W czasie podróży statek porusza się w deszczu meteorytów (slalom) . Trzecia planeta to ,, planeta kosmicznych kwiatów’’. Mieszkają na niej ludzie, każdy jest bardzo ważny, szanuje także innych ważnych ludzi, każdy ma swoje imię. Zabawa w imiona ,, Kosmiczny alfabet kwiatów’’ – na hasło prowadzącego uczestnicy podnoszą chustę. Animator wymienia nazwę kwiatu, np. Malwa, a pod chustą przebiegają osoby, których imiona zaczynają się na literę ,,M’’. Odlot spadochronem na Ziemię. Na hasło uczestnicy unoszą chustę wysoko i trzymając jej brzegi chowają się pod nią – chusta opada jak spadochron. ,,Dekompresja’’- uczestnicy układają się pod chustą (pod kołderką), zamykają oczy i odpoczywają po locie słuchając muzyki. Każdy uczestnik rysuje to co zapamiętał z wycieczki, co najbardziej mu się podobało. Wszystkie prace zostają połączone i w ten sposób powstaje pamiątka kosmiczny album ,, Wspomnienia z naszej wycieczki’’ . |