|
Strona 1 z 6 Scenariusz zajęć dla klasy III Czas trwania: zajęcia całodniowe (5 godzin) Krąg tematyczny: Najważniejsza wartość w życiu- ZDROWIE Temat dnia: „Śmiech to zdrowie”
Cele główne: - doskonalenie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.
- doskonalenie formułowania dłuższych wypowiedzi zdaniowych.
- utrwalenie tabliczki mnożenia w zakresie 100.
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
- utrwalanie części mowy: rzeczownik, przymiotnik, czasownik.
Cele operacyjne: Podczas zajęć uczeń: - czyta zarówno cicho jak i głośno, ze zrozumieniem tekst o Orderze Uśmiechu.
- rozwiązuje zagadki podczas zabawy w kalambury.
- udziela odpowiedzi na zadane pytania do tekstu.
- mnoży i dzieli w zakresie 100.
- rozróżnia części mowy – rzeczownik, przymiotnik, czasownik.
- rozpoznaje i uporządkuje rosnąco cyfry rzymskie,.
Metody pracy wg W. Okonia: - asymilacji: pogadanka, praca z tekstem
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: problemowa
- praktyczna: realizacji zadań wytwórczych
Formy pracy Środki dydaktyczne: - kartoniki z literami i z hasłami, kaseta z piosenką, zdjęcie orderu uśmiechu, karty pracy
Przebieg zajęć 1. Przywitanie z dziećmi -Iskrę przyjaźni puszczam w krąg , niech wróci do mych rąk. -Czołem dzieciaki! -Czołem! - dzieci stoją w kręgu uśmiechają się do siebie i witają
2. Zapoznanie z tematem zajęć - ułożenie rozsypanki literowej z tematem zajęć
- wspólnie układanie kartoników przez dzieci (są ustawione w kręgu)
- korzystanie z zasady – aspekt porządkowy liczb rzymskich, które znajdują się po drugiej stronie karteczek. Należy ułożyć je rosnąco.
3. Wysłuchanie piosenki „Modlitwa o śmiech” Stare Dobre Małżeństwo - w tym czasie dzieci zajmują swoje miejsca w ławkach, siedzą i słuchają.
4. Kalambury - dzieci siedzą na dywanie - jedna osoba pokazuje lub rysuje hasło pozostali odgadują.
- dwa hasła do pokazywania i dwa do rysowania
5. Co by było, gdyby ludzie nie potrafili się śmiać? – BURZA MÓZGÓW - sprecyzowanie problemu
- zebranie i posegregowanie informacji o problemie
- ustalenie składu zespołów
- dzieci przedstawiają swoje pomysły w grupach
6. Co się dzieje gdy się śmiejemy? - Uczniowie odczytują informacje z karty pracy
7. Uczymy się o Orderze Uśmiechu Uczniowie obliczają w pamięci iloczyny dwóch liczb, wyniki działań i odpowiadające im litery przenoszą do tabeli i odczytują hasło: ORDER UŚMIECHU 8. Czytanie tekstu o Orderze Uśmiechu - dzieci odpowiadają na pytania do tekstu
9. Zaprezentowanie zdjęcia Orderu Uśmiechu - dzieci dostają zdjęcie Orderu Uśmiechu.
10. Rysujemy wspólnie w grupach Order Uśmiechu, rysujemy promyki przy każdym wpisujemy jakąś cechę jaką powinien posiadać wyróżniony laureat.
11. Pogadanka komu i dlaczego uczniowie przyznaliby to wyróżnienie.- dzieci siedzą w ławkach, nauczyciel stawia uczniom kolejne pytania, na które otrzymuje od nich odpowiedzi.
12. Pisanie krótkich notatek na powyższy temat (dokończenie w domu) 13. Podsumowanie zajęć. - Co dzisiaj robiliśmy na zajęciach?
- Co nam się najbardziej podobało?
- W jaki sposób możemy wykorzystać zdobyte dzisiaj umiejętności?
|